Doskonalenie procesów controllingu i raportowania – ludzie czy systemy?

System controllingu być może nie jest tak skomplikowany jak samolot pasażerski. Nadal pozostaje jednak złożonym rozwiązaniem, w którym dane źródłowe, parametry wpisywane do formatek i ustawienia konfiguracyjne przekładają się na odpowiednie pozycje na raportach zarządczych i finansowych. Dlatego nie każda osoba zatrudniona w controllingu ma predyspozycje do tego, by stać się właścicielem biznesowym takiego narzędzia. W tej roli zdecydowanie najlepiej radzą sobie osoby łączące takie cechy i kompetencje, jak:

• wiedza i doświadczenie specjalistyczne – zrozumienie modelu biznesowego firmy oraz przebiegu procesów budżetowania, prognozowania i raportowania w tym konkretnym środowisku,

• umiejętność abstrakcyjnego myślenia i generalizowania problemów – projektując narzędzia i procesy controllingu, trzeba najczęściej oderwać się od formuł w Excelu, zrozumieć, jak „myśli” system i w takich kategoriach szukać optymalnego rozwiązania,

• ogólna świadomość techniczna – nie da się ukryć, że w pracy z systemem zdecydowanie lepiej radzą sobie osoby, które posiadają odpowiednie podstawy narzędziowe; absolutnie nie musi to być zaawansowana wiedza informatyczna, ale praktyka w pracy z tabelami przestawnymi czy bazami danych niewątpliwie pomaga szybciej „zaprzyjaźnić się” z nowym rozwiązaniem.

Jak umiejętnie połączyć kompetencje i doświadczenia pracowników z możliwościami automatyzacji systemów informatycznych?

Mariusz Sumiński, Dyrektor zarządzający we FlexiSolutions, w artykule pt. Doskonalenie procesów controllingu i raportowania – ludzie czy systemy? przedstawia swoje refleksje i doświadczenia w zakresie projektowania i wdrażania systemów informatycznych wspierających controlling. Warto przeczytać i wykorzystać w praktyce. Artykuł ukazał się w najnowszym wydaniu magazynu Controlling i Zarządzanie nr 5(55)/2023. 

Przeczytaj też:

Zanim zaczniesz wdrażać system informatyczny do budżetowania

O planowaniu top-down... czyli entuzjazm po wdrożeniu pierwszego pełnego modelu budżetowania od ogółu do szczegółu 

Wyzwania dla doskonalenia controllingu w przedsiębiorstwach 

Budżetowanie 2.0 – jak sprawić, by przygotowanie budżetu nie męczyło

KPI w dziale sprzedaży 

Skorzystaj z praktycznej wiedzy autorów artykułów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami. 

Zapraszamy do lektury najnowszego magazynu Controlling i Zarządzanie

Zajrzyj i poznaj nas na stronie: https://controllingzarzadzanie.embuk.eu/biblioteka-wydan 

Zachęcamy do ciekawej lektury i prenumeraty magazynu zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej.

Nie zapomnij o dostępie do profesjonalnej bazy wiedzy i praktycznych narzędzi niezbędnych w zarządzaniu przedsiębiorstwem! 

https://controllingzarzadzanie.embuk.eu/prenumerata 

News