Koszty każdego zasobu o istotnej wartości należy rozliczać według zasady normalnej zdolności produkcyjnej. Metoda ta nakazuje odrębne rozliczanie według różnych metod kosztów stałych i zmiennych danego zasobu.
Bardzo często w ramach jednego zasobu ujęte są koszty pracowników i urządzeń. Sytuacja taka ma miejsce wówczas, gdy urządzenia wymagają stałej obsługi. Pracownicy i urządzenia generują odmienne kategorie kosztów. W pierwszym przypadku są to koszty związane z wynagrodzeniami, BHP personalnym, drobnym wyposażeniem w narzędzia czy szkoleniami. W drugim przypadku do kosztów urządzeń zaliczyć można amortyzację, części zamienne, BHP stanowiskowe, przeglądy czy energię elektryczną. Jeżeli utworzymy tylko jeden zasób, to obie te kategorie kosztów są sumowane i wspólnie rozliczane.
Należy jednak pamiętać, że koszty takiego osobowo-technicznego zasobu powinny być podzielone na stałe i zmienne.
Jak rozliczyć koszty wydziałowe z uwzględnieniem wykorzystania zdolności produkcyjnych?
Na pytanie odpowiada Michał Chalastra, niezależny konsultant i wdrożeniowiec, Nord Controlling Gdynia w artykule pt. Rozliczanie zasobów osobowych i technicznych znajdujących się w jednym gnieździe produkcyjnym . Odpowiedź ilustrowania jest przykładem liczbowym do wykorzystania w codziennej pracy. Artykuł ukazał się w najnowszym wydaniu magazynu Controlling i Zarządzanie nr 4(60)/2024.
Przeczytaj też:
Rozliczanie kosztów ogólnowydziałowych
Wielostopniowe rozliczanie kosztów wydziałowych
Istotne znaczenie odpowiedniej metody rozliczania kosztów pośrednich
Skorzystaj z praktycznej wiedzy autorów artykułów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami.