Dobry budżet bowiem to taki, który zapewni biznesowi zarówno rentowność, jak i płynność - warsztat

Bilans jest pomostem spinającym ze sobą wynik finansowy i uzyskane z niego środki pieniężne. Jeśli rentowny biznes zadaje sobie pytanie o to, gdzie jest gotówka z wygenerowanego zysku – to odpowiedź znajduje się właśnie w bilansie. 

Gotówka jest królem od zarania dziejów, ale jej majestat lubi się ujawniać w specyficznych sytuacjach. Z taką sytuacją mamy do czynienia obecnie – pogorszenie się koniunktury gospodarczej zwykle przekłada się na obniżenie płynności w całości gospodarki (pogarszające się warunki gospodarcze wpływają na opóźnienia w płatnościach, co działa zwykle na zasadzie reakcji łańcuchowej). Dodatkowo inflacja i idący za nią wzrost stóp procentowych oznacza, że finansowanie zewnętrzne jest nie tylko droższe, ale także trudniejsze do uzyskania. W takich okolicznościach w większości biznesów zaczyna się walka o gotówkę i rozpoczęcie ,,treningu”, którego celem jest przejście od „masy” zysku finansowego do „rzeźby” gotówkowej. Controllerom, przypada w udziale rola trenerów personalnych – w tej roli controllerzy prowadzą bieżące treningi i układają plan treningowy na kolejny rok (budżet).

Ciekawe studium przypadku do wykorzystania w bieżącej praktyce:

Jak sporządzić, uzgodnić i zoptymalizować budżet gotówki przedsiębiorstwa?

przedstawia Bartosz Gayer ACMA, CGMA, zewnętrzny CFO, konsultant i trener w zakresie finansów przedsiębiorstww artykule pt. Jak sporządzić, uzgodnić i zoptymalizować budżet od wyniku finansowego do gotówki? Artykuł ukazał się w najnowszym wydaniu magazynu Controlling i Zarządzanie nr 1(57)/ 2024 

Skorzystaj z praktycznej wiedzy autorów artykułów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami. 

Zapraszamy do lektury najnowszego magazynu Controlling i Zarządzanie

Zajrzyj i poznaj nas na stronie: https://controllingzarzadzanie.embuk.eu/biblioteka-wydan 

Zachęcamy do ciekawej lektury i prenumeraty magazynu zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej.

Nie zapomnij o dostępie do profesjonalnej bazy wiedzy i praktycznych narzędzi niezbędnych w zarządzaniu przedsiębiorstwem! 

https://controllingzarzadzanie.embuk.eu/prenumerata 

News

2024-04-29
Skuteczny CFO