Tradycyjnie po okresie wakacyjno-urlopowym wracamy do pracy. Zapewne pełni zapału i gotowi na nowe wyzwania. A jednym z kluczowych wyzwań jest sztuczna inteligencja (AI). Kwestia ta poruszana jest obecnie bardzo często na konferencjach, w mediach, ofertach wdrożeniowych oraz na szkoleniach. Stąd tematem wrześniowo-październikowego numeru magazynu Controlling i Zarządzanie jest sztuczna inteligencja, ale w akcji.
ChatGPT jest już wykorzystywany przez controllerów do różnych zadań, od automatyzacji po wspomaganie decyzji, wyszukiwania informacji, nauki czy też do opracowywania standardowych raportów. Narzędzie to pozwala odetchnąć controllerom od rutynowych prac, choć są i pewne obawy dotyczące jego wykorzystania w codziennej pracy. Dotyczą one np. prywatności i ujawniania danych poufnych, dokładności i wiarygodności informacji. Nowe narzędzie – trzeba się po prostu nauczyć stosować je w pracy.
Sztuczna inteligencja to nowe możliwości. Staramy się pokazać, jak w rzeczywistości ją wykorzystać. W tym przypadku do pilnowania gotówki w przedsiębiorstwie. Wszak nie od dziś wiadomo, że cash is king, zysk jest tylko teorią, a rzeczywistość to wypłacalność. Trudno dzisiaj ocenić, jak w rzeczywistości wpłynie na naszą pracę sztuczna inteligencja. Z ciekawością to obserwujemy. Czy to będzie rewolucja w sposobie pracy w branży finansowej i controllingu, czy ewolucja – czas pokaże. Sama próba wdrożenia narzędzi AI powoduje to, że w przedsiębiorstwach muszą nastąpić zmiany. Choćby w zakresie uporządkowania procedur, procesów, struktur organizacyjnych. To na pewno wyjdzie im ,,na zdrowie”, niezależnie od tego, jaki będzie poziom zaawansowania i wykorzystania narzędzi AI w przedsiębiorstwach. Natomiast już wiadomo, że trzeba tworzyć od początku regulamin wykorzystania narzędzi AI i jej ramy organizacyjne w przedsiębiorstwie. Są to obszary w zakresie ochrony danych osobowych, bezpieczeństwa informacji firmowych oraz etyki i transparentności.
Zapraszam do lektury najnowszego magazynu Controlling i Zarządzani.