Polski system podatkowy rozwijający się od ponad trzech dekad konsekwentnie zmierza ku coraz większej przejrzystości, z naciskiem na pełny dostęp organów skarbowych do danych podatkowych oraz na szczegółową kontrolę sposobu prowadzenia rozliczeń przez podatników. To podejście wymusza na dyrektorach finansowych oraz innych decydentach w firmach konieczność dostosowania wewnętrznych systemów controllingu podatkowego do dynamicznie zmieniających się wymogów prawnych. Krajowy System e-Faktur (KSeF), Jednolity Plik Kontrolny dla podatku dochodowego od osób prawnych (JPK_CIT) i inne narzędzia opracowane przez Ministerstwo Finansów stanowią elementy szerszej strategii fiskusa, mającej na celu nie tylko usprawnienie raportowania, ale również znacznie dokładniejszą weryfikację rozliczeń podatkowych.
Jakie są z tego wnioski dla dyrektorów finansowych?
Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy, partner, Michał Podsiadło, starszy konsultant podatkowy Kancelaria Chojnacka & Łagowski Doradcy Podatkowi, w artykule pt. Należyta staranność jako fundament compliance podatkowego. Podatkowe pole minowe – w stronę pełnej transparentności piszą o kluczowych elementach zarządzania ryzykiem podatkowym. Artykuł ukazał się w najnowszym wydaniu magazynu Controlling i Zarządzanie nr 6(62)/2024.
Przeczytaj też:
Członkowie zarządów coraz więcej ryzykują - 5 pytań do… Arkadiusza Łagowskiego, partnera kancelarii Chojnacka & Łagowski Doradcy Podatkowi
Zapraszamy do lektury najnowszego wydania magazynu Controlling i Zarządzanie.