Zgodnie z przepisami podatkowymi obowiązującymi w Polsce podstawowa stawka podatku dochodowego wynosi 19% podstawy opodatkowania. Podstawa opodatkowania stanowi sumę przychodów podlegających opodatkowaniu pomniejszoną o sumę kosztów stanowiących koszty uzyskania przychodów (KUP) oraz inne przysługujące jednostce odliczenia. W „idealnym świecie” podatek dochodowy jest równy iloczynowi wyniku brutto i stawki 19%. W praktyce taka sytuacja zwykle nie ma miejsca. Wynika to z tego, że zawsze znajdzie się koszt niestanowiący kosztu uzyskania przychodu (NKUP).
Analiza efektywnej stawki podatkowej nie jest ćwiczeniem łatwym, ale niesie ze sobą dużo istotnych informacji. Z każdym rokiem rozliczenia podatkowe stają się coraz bardziej skomplikowane, w związku z tym „przejście” ze stawki 19% podatku dochodowego do stawki efektywnej pozwala się m.in. upewnić, iż podatki zostały prawidłowo naliczone i rozpoznane w sprawozdaniu finansowym. Z drugiej strony analiza efektywnej stawki podatkowej pozwala odkryć próby manipulacji wynikiem netto, który jest pochodną wszystkich pozycji w rachunku zysków i strat, w tym również obciążeń podatkowych.
Jak policzyć efektywną stawkę podatkową?
Na to pytanie odpowiada Monika Karniewska-Mazur, IndigoAccounting, w artykule pt. Jak prawidłowo rozumieć efektywną stawkę podatkową? Przy czym przedstawia ciekawe przykłady do wykorzystania w praktyce. Artykuł ukazał się w najnowszym wydaniu magazynu Controlling i Zarządzanie nr 1(57)/2024
Przeczytaj też:
Przygotowanie sprawozdania finansowego według MSSF po raz pierwszy
Organizacja procesu sprawozdawczego w grupie kapitałowej
Skorzystaj z praktycznej wiedzy autorów artykułów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami.
Zapraszamy do lektury najnowszego magazynu Controlling i Zarządzanie.
Zajrzyj i poznaj nas na stronie: https://controllingzarzadzanie.embuk.eu/biblioteka-wydan
Zachęcamy do ciekawej lektury i prenumeraty magazynu zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej.
Nie zapomnij o dostępie do profesjonalnej bazy wiedzy i praktycznych narzędzi niezbędnych w zarządzaniu przedsiębiorstwem!