Wsparcie procesu budżetowania i prognozowania finansowego danymi z obowiązujących umów i zamówień. Jak wykorzystać dane z systemu?

Budżetowanie i prognozy finansowe są już nieodzownym elementem standardowych zadań w przedsiębiorstwach, których kadra zarządzająca potrzebuje danych i analiz, aby móc podejmować racjonalne decyzje. W różne miejsca przedsiębiorstw wkraczają rozwiązania informatyczne wsparte automatyzacją, robotyzacją oraz sztuczną inteligencją. Ten kierunek zmian będzie tylko postępował w coraz szerszym zakresie. Ich efektem będą także zmiany w przebiegu procesów budżetowania i prognozowania finansowego, pojawi się bowiem potrzeba skrócenia tych procesów i dostarczania danych w jak najkrótszym czasie.

Odpowiedzią na nadchodzące zmiany będzie coraz szersze wykorzystanie danych z systemów informatycznych klasy ERP, w których raz zarejestrowane dane będą wykorzystywane w różnych procesach biznesowych. Dane o umowach i zamówieniach po stronie zarówno przychodowej (sprzedaż), jak i zakupowej (koszty i inwestycje), które na bieżąco będą ewidencjonowane w systemie informatycznym, stanowią jedną z kluczowych wartości planowania budżetu, ale także dokonywania bieżących prognoz finansowych. 

Odpowiednie zaprojektowanie i wdrożenie procesów ewidencji umów i zamówień, ale przede wszystkim ich bieżące odzwierciedlanie (dla każdego zdarzenia) w systemie informatycznym pozwoli na zminimalizowanie pracy przy pozyskaniu danych – nie będzie konieczne tworzenie tzw. swoich zestawień w poszczególnych obszarach działalności przedsiębiorstwa. 

Jak wykorzystać dane z systemu informatycznego do sporządzenia budżetu i prognoz finansowych?

Grzegorz Zontek, Zastępca Dyrektora Rachunkowości i Finansów, PSE S.A., w artykule pt. Wsparcie procesu budżetowania i prognozowania finansowego danymi z obowiązujących umów i zamówień. Jak wykorzystać dane z systemu? Przedstawia jak ten proces zorganzizować i pozyskać dane oraz w konsekwencji ułatwić sobie pracę. Artykuł ukazał się w najnowszym wydaniu magazynu Controlling i Zarządzanie nr 3(59)/2024 

Przeczytaj też:

Dlaczego transformacja w obszarze finansów przedsiębiorstwa jest nieunikniona. Dokąd zmierzamy?  

Poprawa procesów biznesowych – dlaczego to takie ważne przy wdrożeniach systemów informatycznych?

Projekty IT jako projekty specjalne w firmie czy rzeczywiście są wyjątkowe 

Skorzystaj z praktycznej wiedzy autorów artykułów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami. 

News

2024-04-29
Skuteczny CFO