O korzyściach z wykorzystania rozwiązań Business Intelligence w controllingu wiedzą i mówią niemal wszyscy. W ramach procesów realizowanych przez controlling jeszcze większą wartość dodaną wnoszą systemy „zarządzania efektywnością”.
Zarządzanie efektywnością definiowane jest jako zamknięty cykl procesów formułowania, realizacji i monitorowania celów. Fundamentem koncepcji zarządzania efektywnością jest dwukierunkowy przepływ informacji pomiędzy menedżerem a pracownikiem. Na poziomie korporacyjnym lub organizacyjnym zarządzanie efektywnością oznacza zatem spójny cykl planowania, monitorowania realizacji i analizy odchyleń dotyczący wszystkich obszarów funkcjonowania przedsiębiorstwa. Oznacza to zatem, że EPM (Enterprise Performance Management) lub CPM (Corporate Performance Management) może być traktowany jako narzędzie wspierające całościowo funkcjonowanie systemu informacji zarządczej w przedsiębiorstwie.
Najważniejsze zastosowania EPM z perspektywy controllera:
• budżetowanie,
• alokacja kosztów i reguły systemu informacji zarządczej,
• raportowanie finansowe i zarządcze,
• prognozowanie,
• konsolidacja.
O zastosowaniach systemów EPM pisze Mariusz Sumiński, Dyrektor zarządzający, FlexiSolutions, w artykule pt. EPM – pięć najważniejszych zastosowań systemów w kontekście potrzeb controllingu. Artykuł ukazał się w najnowszym wydaniu magazynu Controlling i Zarządzanie nr 5(61)/2024.
Przeczytaj też:
Narzędzia IT w monitorowaniu i planowaniu HR
Doskonalenie procesów controllingu i raportowania – ludzie czy systemy
Zanim zaczniesz wdrażać system informatyczny do budżetowania
Zapraszamy do lektury najnowszego magazynu Controlling i Zarządzanie.
Zachęcamy do ciekawej lektury i prenumeraty magazynu zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej.
Nie zapomnij o dostępie do profesjonalnej bazy wiedzy i praktycznych narzędzi niezbędnych w zarządzaniu przedsiębiorstwem!