Przygotowanie sprawozdania finansowego według MSSF po raz pierwszy

W ostatnich latach częstym zjawiskiem jest „przechodzenie spółek/grup kapitałowych na MSSF”. Co to oznacza w praktyce? Podmioty, a formalnie rzecz biorąc – ich właściciele, decydują się na zmianę zasad rachunkowości poprzez zaprzestanie stosowania przepisów ustawy o rachunkowości i wdrożenie zasad MSSF (Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej). W tym celu powinna być podjęta uchwała właścicieli „w sprawie sporządzania przez spółkę / grupę kapitałową sprawozdań finansowych zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej”. Aby w ogóle było możliwe podjęcie takiej uchwały, muszą istnieć ku temu stosowne przesłanki. Artykuł 45 ustawy o rachunkowości specyfikuje, w jakich okolicznościach można przejść na MSSF. Oznacza to, że nie można tak po prostu podjąć decyzji o takiej zmianie.

Jak przejść ten proces?

Monika Karniewska-Mazur z IndigoAccounting w artykule pt. Przygotowanie sprawozdania finansowego według MSSF po raz pierwszy przedstawia z jakimi zadaniami trzeba się zmierzyć przechodząć na MSSF. Artykuł ukazał się w najnowszym wydaniu magazynu „Controlling i Zarządzanie” nr 3(53)/2023 

Przeczytaj też:

Leasing w świetle MSSF 16

Organizacja procesu sprawozdawczego w grupie kapitałowej

Skorzystaj z praktycznej wiedzy autorów artykułów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami. 

Zapraszamy do lektury najnowszego magazynu „Controlling i Zarządzanie”

Zajrzyj i poznaj nas na stronie: https://controllingzarzadzanie.embuk.eu/biblioteka-wydan 

Zachęcamy do ciekawej lektury i prenumeraty magazynu zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej.

Nie zapomnij o dostępie do profesjonalnej bazy wiedzy i praktycznych narzędzi niezbędnych w zarządzaniu przedsiębiorstwem! 

https://controllingzarzadzanie.embuk.eu/prenumerata 

News

2024-04-29
Skuteczny CFO