Przejście na MSSF – czy rzeczywiście sprowadza się do „kilku korekt” ?

Przejście na Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) przez spółkę / grupę kapitałową jest procesem złożonym. Nie można tego procesu sprowadzać do „kilku korekt” i „kilku dodatkowych opisów i tabel w informacji dodatkowej”. Świadomość co do tego pozwala na lepsze zaplanowanie procesu przejścia na MSSF, w szczególności kiedy przejście dotyczy grupy kapitałowej. Jeśli grupa kapitałowa przechodzi na MSSF, wówczas:

• jednostka dominująca również powinna przejść na MSSF (tzn. statutowe sprawozdanie jednostki dominującej powinno być zgodne z MSSF),

• spółki zależne nie muszą przechodzić na MSSF. Dla spółek zależnych należy wówczas dokonać pozaksięgowo przekształcenia formatu sprawozdania finansowego oraz danych, aby spełniały one wymogi MSSF i mogły być w kolejnym kroku uwzględnione w procesie konsolidacji sprawozdań finansowych. 

W praktyce nierzadko można się spotkać z przekonaniem, że przejście na MSSF jest ,,ćwiczeniem” polegającym na dołożeniu „kilku korekt” do „polskich” danych finansowych, aby móc ogłosić światu, że „jesteśmy na MSSF”. Przede wszystkim jednak przejście na MSSF to jest zmiana filozofii i sposobu myślenia o sprawozdawczości finansowej.

Jak zaplanować proces przejścia na MSSF?

Na to pytania odpowiada Monika Karniewska-Mazur, członek ACCA i Stowarzyszenia Audytorów Wewnętrznych IIA Polska, IndigoAccounting, w artykule pt. Przejście na MSSF – czy rzeczywiście sprowadza się do „kilku korekt” ? Artykuł ukazał się w najnowszym wydaniu magazynu Controlling i Zarządzanie nr 1(63)/2025.

Przeczytaj też:

Przygotowanie sprawozdania finansowego według MSSF po raz pierwszy  

Zapraszamy do lektury najnowszego wydania magazynu Controlling i Zarządzanie  

News

2024-11-25
Odczarować ESG
2024-04-29
Skuteczny CFO