W przedsiębiorstwach, które wykorzystują sieciowe aktywa trwałe do świadczenia usług niezbędne jest zbudowanie modeli controllingowych, które będą uwzględniały całościowe procesy – od tworzenia środka trwałego do jego fizycznej likwidacji. Zbudowanie całościowego modelu controllingowego obejmującego nakłady inwestycyjne (CAPEX) na etapie początkowym przez czynności eksploatacyjne, gdzie ponoszone są koszty operacyjne (OPEX), aż po koszty likwidacji (OPEX) wymagają zaangażowania po stronie: kierownika projektu, zarządzającego aktywami trwałymi, jednostek organizacyjnych, które wykorzystują aktywa i ponoszą z tego tytułu koszty, oraz działu księgowości i działu controllingu. Tylko takie całościowe podejście z opisanym modelem controllingowym i wyznaczoną odpowiedzialnością pozwoli efektywnie zarządzać wydatkami ponoszonymi w całym procesie dla infrastruktury sieciowej.
Model controllingowy powinien być maksymalnie prosty i zrozumiały dla użytkowników, którzy na co dzień będą z niego korzystali. Nie można zapomnieć o opisaniu całego modelu controllingowego i przeprowadzeniu szkolenia dla zainteresowanych, podpierając się przykładami z organizacji.
Jak zbudować model controllingowy infrastruktury sieciowej?
Na to pytanie odpowiada Grzegorz Zontek, Zastępca Dyrektora Rachunkowości i Finansów w PSE S.A. w artykule pt. Infrastruktura sieciowa – praktyczne aspekty modeli controllingowych . Artykuł ukazał się w najnowszym wydaniu magazynu Controlling i Zarządzanie nr 1(63)/2025
Przeczytaj też:
Dlaczego transformacja w obszarze finansów przedsiębiorstwa jest nieunikniona. Dokąd zmierzamy?
Poprawa procesów biznesowych – dlaczego to takie ważne przy wdrożeniach systemów informatycznych?
Projekty IT jako projekty specjalne w firmie czy rzeczywiście są wyjątkowe
Zapraszamy do lektury najnowszego wydania magazynu Controlling i Zarządzani e