Home Page
Library
News
Subscription
About Us
search
search
account_circle
Log In
Reading e-edition Controlling i zarządzanie
Price: 47,99 zł
Buy
close
close
shopping_cart
1. Product Selection
account_circle
2. Log In
thumb_up
3. Order Confirmation
credit_card
4. Payment
Single Release
Controlling i zarządzanie
Price:
47,99 PLN
Subscription
Back
Next
1360px
Table of Contents
O TYM SIĘ MÓWI
Słaby mówca traci swoją wiarygodność…
Pięć pytań do… Artura Sokołowskiego, coacha, mówcy motywacyjnego i mentora, właściciela BUSINESS STUDIO GROUP
arrow_forward_ios
Pokaż mi swoje biuro, a powiem Ci, czy chcę dla Ciebie pracować
Już co drugi kandydat rozważający ofertę pracy ocenia biuro oraz jego lokalizację – wynika z danych Devire. Coraz częściej zdarza się również, że pote...
arrow_forward_ios
Szybki wzrost popularności robotów do inteligentnej automatyzacji procesów nieprodukcyjnych
Inteligentna automatyzacja (IA) stanowi jeden z priorytetów wielu organizacji. Rozwiązania tej klasy nie tylko umożliwiają poprawę efektywności operacyjnej, ale również stanowią podstawę rozwoju usług i produktów. Z badania KPMG wynika bezpośredni związek między szerokim wykorzystaniem technologii z zakresu inteligentnej automatyzacji a wynikami finansowymi – więcej niż jedna trzecia menedżerów uważa, że inteligentna automatyzacja jest sposobem na zwiększenie przychodów w przyszłości. Wielu z nich upatruje w IA również szansy na poprawę jakości obsługi klienta.
arrow_forward_ios
Jakie zespoły stworzą sukcesorzy, gdy staną się liderami przedsiębiorstw założonych przez rodziców?
Instytut Biznesu Rodzinnego opublikował raport „Pracownicy o firmach rodzinnych. Czy »rodzinność« firmy ma znaczenie?” Sukcesorzy dorastający pod czujnym okiem rodziców wprowadzają do przedsiębiorstw nowatorskie rozwiązania realizując własne pomysły. Dlatego dla firm rodzinnych sukcesja oznacza niemałe zmiany. Co w procesie zmiany pokoleniowej stanie się z kadrami? Z zespołami? Czy nepotyzm i faworyzowanie kandydatów będących członkami rodziny to mit? Czym różni się praca w firmach rodzinnych oraz nierodzinnych i dlaczego warto pracować w rodzinnym biznesie, sprawdził Instytut Biznesu Rodzinnego. Wyniki badania opublikował w raporcie „Pracownicy o firmach rodzinnych. Czy »rodzinność« firmy ma znaczenie?”
arrow_forward_ios
WYMIANA DOŚWIADCZEŃ
Procedury zakupowe – nowoczesne standardy kontroli kosztów
Niezależnie od funkcji, jaką pełnią w przedsiębiorstwie poszczególne działy i departamenty, wszystkie łączy jedna wspólna cecha – wydają pieniądze. Zu...
arrow_forward_ios
Zarządzanie ryzykiem wzrostu kosztów przedsiębiorstwa górniczego
W świecie konkurujących przedsiębiorstw branży wydobywczej i produkcyjnej – o zasięgu globalnym, do których zalicza się KGHM Polska Miedź S.A. – w cel...
arrow_forward_ios
CONTROLLING I RACHUNKOWOŚĆ ZARZĄDCZA
Znaczenie informacji w zarządzaniu wartością przedsiębiorstwa
Prowadzenie działalności gospodarczej w obecnych warunkach staje się coraz trudniejsze. Wpływa na to skrócony cykl życia produktów, coraz większa konkurencja, wyższe wymagania klientów i potrzeba dokonywania szybszych działań w celu zaspokojenia ich potrzeb. Globalizacja, powszechny dostęp do Internetu oraz zmiana orientacji na kreowanie wartości dla klienta stają się podstawą do zwrócenia uwagi na posiadane w spółce informacje. Brak informacji, zarówno dostępnych poza organizacją, jak i generowanych wewnątrz przedsiębiorstwa, przyczynia się do utraty klientów, wycofania z rynków zbytu, zmniejszania efektywności przeprowadzanych procesów. To natomiast pociąga za sobą wzrost kosztów, obniżanie przychodów i co najważniejsze – redukcję wartości przedsiębiorstwa.
arrow_forward_ios
RACHUNKOWOŚĆ I SPRAWOZDAWCZOŚĆ FINANSOWA
Kierunek zmian w mechanizmie split payment
Za nami ponad rok obowiązywania mechanizmu split payment, a przed nami szereg zmian w dotychczasowym systemie. Czego możemy się spodziewać?
arrow_forward_ios
OPTYMALIZACJA KOSZTÓW
Zasada TPA – jak działa rynek energii (prąd i gaz)
Skrót TPA jest akronimem angielskich słów Third-party Access i oznacza dostęp stron trzecich (do infrastruktury). Zasada ta obowiązuje nie tylko na rynku energii, ale również w obszarze telekomunikacji. Chodzi o to, aby zwiększyć liczbę uczestników rynku i umożliwić funkcjonowanie wielu sprzedawcom za pośrednictwem infrastruktury należącej do niezależnego operatora. Pierwszym krajem, w którym rozpoczęto liberalizację rynku energii, jest Chile. W 1982 r. generał Pinochet rozpoczął reformę rynku energii poprzez likwidację monopolu narodowego. Od tego czasu wiele krajów na całym świecie również rozpoczęło reformy tego sektora. Do 2013 r. 127 ze 142 krajów rozwijających się wykonało przynajmniej jeden krok w kierunku zreformowania energetyki1. W Polsce rozwój rynku energii rozpoczął się w 1997 r., po wejściu w życie ustawy z 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne.
arrow_forward_ios
ZARZĄDZANIE
Menedżer „na chwilę”, czyli jak skutecznie wykorzystać zarządzanie tymczasowe
Zarządzanie tymczasowe to dosłowne tłumaczenie angielskiego zwrotu Interim Management (IM). Termin ten opisuje projekty polegające na zatrudnieniu zewnętrznego, wysoko wykwalifikowanego menedżera, na określony z góry czas, w celu rozwiązania konkretnego problemu lub zrealizowania ustalonych celów biznesowych. Potrzeba pozyskania konkretnych kompetencji Interim Managera, tylko na pewien czas, pojawia się zwykle przy startupach, w trakcie restrukturyzacji firmy, przy większym projekcie (gdy w zespole brakuje określonych kompetencji), przed planowanym wejściem na nowe rynki, w sytuacjach kryzysowych (zarówno ekonomicznych, jak i personalnych), w trakcie zmian struktury własnościowej czy z konieczności przedefiniowania strategii firmy.
arrow_forward_ios
ZASOBY LUDZKIE
Ocena jakości firmowego systemu motywowania – luksus czy konieczność?
Motywowanie to proces świadomego i celowego oddziaływania na motywy postępowania ludzi poprzez stwarzanie środków i możliwości zaspokajania ich system...
arrow_forward_ios
Dlaczego wybitni liderzy marginalizują funkcje wspierające w organizacji?
Osoby osiągające wielkie sukcesy biznesowe zazwyczaj mają silne cechy przywódcze, są świetnymi liderami. Bez umiejętności pociągnięcia ludzi za sobą t...
arrow_forward_ios
Pracownicze plany kapitałowe – jak optymalnie wprowadzić je w firmie?
Pracownicze plany kapitałowe (PPK) to pierwszy system, w którym na przyszłe świadczenia złożą się pracodawcy, pracownicy i państwo. Uruchomienie go to dla pracodawcy konieczność, ale też spore obciążenie działu HR, finansowego, prawnego oraz wyzwanie w postaci właściwego wdrożenia. Przede wszystkim jednak jest to współodpowiedzialność za przyszłe emerytury pracowników, a tym samym za ich bezpieczeństwo finansowe w przyszłości.
arrow_forward_ios
Zarządzanie procesem wdrożenia pracownika do firmy
Ostatnie lata na rynku pracy branża HR określa mianem „rynku pracownika”. Dane z GUS, na które cyklicznie czekamy, nie prognozują w najbliższym czasie zmian w tym zakresie. Obecnie koszty związane z pozyskaniem kandydatów zwiększyły się, a sposoby rekrutacji ewoluowały. W artykule postaram się przedstawić przyczyny tego zjawiska, wskażę kierunek, w którym powinny podążać firmy, oraz wyzwania, jakie obecnie stoją przed pracodawcami. Czy możemy mieć poczucie satysfakcjonującego zakończenia procesu rekrutacji w momencie podpisania przez pracownika listu intencyjnego lub umowy o pracę? A może to kolejny z etapów, polegający na budowaniu pozytywnego wizerunku pracodawcy? Czy może już etap utrzymania pracownika? Kiedy kończy się jeden, a zaczyna drugi? W opracowaniu zobrazuję złożone podejście do procesu wdrożenia pracownika oraz realne sytuacje, z którymi najczęściej mierzą się pracodawcy.
arrow_forward_ios
PRZY KAWIE
Wyzwania do ubrania, czyli o zarządzaniu w branży modowej
Branża modowa należy do tych, które wyjątkowo bacznie muszą obserwować zachowania konsumentów. To właśnie oni wyznaczają kierunek jej rozwoju, a nie na odwrót – jak mogłoby się wydawać. Handel odzieżą i obuwiem jest bardzo mocno uzależniony od zmian społecznych, a nawet… politycznych.
arrow_forward_ios