Home Page
Library
News
Subscription
About Us
search
search
account_circle
Log In
Reading e-edition Controlling i Zarządzanie
Price: 59,90 zł
Buy
close
close
shopping_cart
1. Product Selection
account_circle
2. Log In
thumb_up
3. Order Confirmation
credit_card
4. Payment
Single Release
Controlling i Zarządzanie
Price:
59,90 PLN
Subscription
Back
Next
1360px
Table of Contents
NA POCZĄTEK
Odpocząć od pracy i trosk też trzeba…
Lipcowo-sierpniowy numer Czytelnicy czytać będą już w lecie. Być może nawet w chwilach wolnych na urlopie. Mam nadzieję, że ciepłym i pogodnym. W końcu to czas urlopów i wypoczynku, a nie gonitwy i stresu. Wypoczynek wiąże się po części z ESG, gdyż przedsiębiorstwa w raportach ESG wykazują w swoich...
arrow_forward_ios
O TYM SIĘ MÓWI
Członkowie zarządów coraz więcej ryzykują
5 pytań do… Arkadiusza Łagowskiego, partnera kancelarii Chojnacka & Łagowski Doradcy Podatkowi
arrow_forward_ios
Cyfrowa rewolucja w finansach i controllingu – relacja z XVIII Kongresu ICV POLSKA (CIA 2024)
XVIII Kongres ICV POLSKA (CIA 2024) „RACE FOR TALENT! FUTURE WORK IN FINANCE AND CONTROLLING” odbył się 22-23 kwietnia 2024 r. w Poznaniu. Wydarzenie ...
arrow_forward_ios
WYMIANA DOŚWIADCZEŃ
Controller partnerem inżyniera – studium przypadku
Obecnie dużo się mówi o tym, że controller ma być partnerem biznesu. Natomiast pracownicy działów technicznych narzekają, że pracownicy działów ekonomicznych nie wiedzą, co się dzieje w przedsiębiorstwie. W niniejszym artykule przedstawiono proces analizy konstrukcji wyrobu pod kątem optymalizacji, uproszczenia i ułatwienia jego produkcji. Zmniejszenie liczby części, czynności i operacji technologicznych zazwyczaj zmniejsza zaangażowanie zasobów i wpływa na redukcję kosztów produkcji.
arrow_forward_ios
BUDŻETOWANIE
Szczytny cel to nie wszystko – blaski i cienie prowadzenia oraz kontroli finansowej fundacji
Potrzeby tworzenia i wspierania organizacji pozarządowych zagościły już na dobre w środowisku biznesowym w Polsce. Oprócz dotychczasowych społecznych wyzwań, takich jak opieka nad pokrzywdzonymi, wsparcie słabych, samotnych czy wykluczonych, pojawiły się tematy i potrzeby dbania o zrównoważony rozwój, a w tym o różnorodność czy klimat. Jednym z takich szczytnych celów zajęła się Fundacja Kosmos dla Dziewczynek, której marzeniem jest docieranie do młodych dziewcząt i ich środowiska z wizją świata wolnego od stereotypów. Świata, w którym istnieją akceptacja, szacunek i miejsce dla każdego, w którym różnice dodają kolorytu i wzbogacają doświadczenie, oraz takiego, w którym każdy może być sobą!
arrow_forward_ios
RAPORTOWANIE
W biznesie nie da się pominąć ESG, jeżeli w przyszłości nadal chcemy wypoczywać nad piękną rzeką…
Od kiedy globalnie gospodarujemy naszymi zasobami, coraz więcej przedsiębiorstw, inwestorów i społeczności na całym świecie, niemalże w tym samym czasie, zdaje sobie sprawę z konieczności podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności. W odpowiedzi na wyzwania związane z degradacją środowiska, nierównościami społecznymi oraz dotyczące odpowiedzialnego zarządzania coraz bardziej popularnym podejściem staje się koncepcja ESG.
arrow_forward_ios
ZARZĄDZANIE
Retranzycja procesów księgowych – czy to możliwe?
Outsourcing oraz centra usług wspólnych (CUW) cieszą się coraz większym zainteresowaniem w przedsiębiorstwach o nowoczesnym podejściu do biznesu. Trudnością przy procesie wdrożenia, a nawet planowania outsourcingu jest bariera psychologiczna pracowników przedsiębiorstwa, obawa przed ukrytymi i nieprzewidzianymi kosztami wynikającymi z kontraktu outsourcingowego, niemożność pozyskania oczekiwanego dostawcy usług, jak i ryzyko małego zaangażowania pracowników dostawcy w procesy przedsiębiorstwa. Zaletami zastosowania w przedsiębiorstwie procesu outsourcingu są aspekty nowoczesnej technologii używanej przez dostawców outsourcingu oraz know-how procesowy, który jest w stanie podnieść efektywność procesów na wyższy poziom.
arrow_forward_ios
ZARZĄDZANIE PROJEKTAMI
Zespół zarządzania kontraktami – najlepsze praktyki i narzędzia
W poprzednim artykule dość dokładnie omówiliśmy rolę i zadania zespołu zarządzania kontraktami1 w organizacji. Najwyższy zatem czas na to, aby dokonać przeglądu sprawdzonych praktyk i narzędzi, które zespół może wykorzystać w pracy. Sprawdzone praktyki i narzędzia mogą pomóc w usprawnieniu procesów i procedur zarządzania kontraktami. Musimy jednak pamiętać, że wszystko, o czym będzie mowa poniżej, to ogólne kierunki rozwoju i udoskonalenia pracy zespołu zarządzania kontraktami (ZZK). Ich stosowanie powinno być odpowiednio dopasowane do działania danej organizacji lub rodzaju projektu.
arrow_forward_ios
WSPARCIE TECHNOLOGICZNE
„Analizuję dane i tak opowiadam historie…” Self-Service BI w praktyce
W dzisiejszej praktyce wdrożeń systemów Business Intelligence (BI) stosowane są dwa podejścia: tradycyjne, w którym zarządzanie i analiza danych są scentralizowane, zwykle w zespołach controllingowych lub IT, oraz tzw. Self-Service BI (samoobsługowe BI), w których dostęp do danych, ich analizę oraz twórcze wykorzystanie powierza się szerszemu gronu użytkowników. To podejście sprzyja budowie kultury danych, a w konsekwencji zmienia sposób podejmowania oraz oceny decyzji w organizacji. Z pewnością koncepcja Self-Service BI nie sprawdzi się w każdej organizacji. Jeśli jednak celem jest „data-driven” oraz ciągły rozwój i kreatywność zespołu menedżerskiego – koncepcja SSBI da efekty podobne jak podarowanie wędki zamiast ryby.
arrow_forward_ios
NA WARSZTACIE
Analiza efektywności narzędzi marketingowych
Controlling marketingowy jest to proces systematycznego zbierania, analizowania i interpretowania danych, który pomaga w podejmowaniu decyzji oraz opt...
arrow_forward_ios
Rozliczanie zasobów osobowych i technicznych znajdujących się w jednym gnieździe produkcyjnym
Koszty każdego zasobu o istotnej wartości należy rozliczać według zasady normalnej zdolności produkcyjnej. Metoda ta nakazuje odrębne rozliczanie wedł...
arrow_forward_ios
Koszty logistyczne kanału sprzedaży klienta
Zróżnicowanie klientów powoduje, że koszty ich obsługi ogółem się zwiększają. Tym samym może spaść rentowność sprzedaży. Zachodzi więc potrzeba zejścia na poziom kosztów klienta. Wbrew pozorom nie każdy klient jest opłacalny. Żeby to stwierdzić, trzeba policzyć różne koszty i mu je przypisać. Należą do nich m.in. koszty przygotowania ładunku na palecie1, obsługi klienta, transportu, obsługi zwrotów czy reklamacji itp. W standardowych rozwiązaniach rachunkowości finansowej najczęściej koszty logistycznej obsługi klienta rozliczane są kluczem podziałowym. To rozwiązanie powoduje, że trudno później policzyć rentowność klienta, gdyż koszty logistyczne w przedsiębiorstwie nie są w praktyce ujawnione. W konsekwencji nie są planowane i kontrolowane. Natomiast dla potrzeb negocjacji z odbiorcą i policzenia rentowności klienta należy te koszty indywidualnie kalkulować. Dlatego też tym razem skupimy się na kosztach logistycznych kanału sprzedaży klienta.
arrow_forward_ios
Jeśli wiesz, co chcesz powiedzieć…
Częścią wdrożeń systemów wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwem jest możliwość tworzenia raportów. Najczęściej przygotowuje się szablony, które później są wykorzystywane przez użytkowników. Wzory są dostarczane przez przyszłych klientów. Jednak to, co ma być raportem, często okazuje się zestawieniem liczb.
arrow_forward_ios
PRZY KAWIE
VUCA, czyli nowe panta rhei – co się zmienia, a co pozostaje niezmienne w zarządzaniu projektami w świecie szybkiej zmiany i niepewności
Zmiana to słowo klucz obecnych czasów. Patrząc na kilka ostatnich lat, dochodzę do wniosku, że dawno już nie doświadczaliśmy tak dużej transformacji w tak szybkim tempie. Poczynając od pandemii COVID-19, przez wojnę na Ukrainie i tlące się zarzewia konfliktów lub otwarte wojny w innych częściach świata (Bałkany, Bliski Wschód), a także rozwój medycyny, nanotechnologii, na błyskawicznym rozwoju sztucznej inteligencji i wahaniach kursów walut kończąc, wszystko to tak drastycznie wpływa na naszą rzeczywistość, że zastanawiam się niekiedy, na ile jeszcze mamy w sobie siły i potencjału adaptacyjnego, by sobie z tym poradzić.
arrow_forward_ios