Home Page
Library
News
Subscription
About Us
search
search
account_circle
Log In
Reading e-edition Controlling i zarządzanie
Price: 59,90 zł
Buy
close
close
shopping_cart
1. Product Selection
account_circle
2. Log In
thumb_up
3. Order Confirmation
credit_card
4. Payment
Single Release
Controlling i zarządzanie
Price:
59,90 PLN
Subscription
Back
Next
1360px
Table of Contents
NA POCZĄTEK
Zapomniał wół, jak cielęciem był?
Majowo-czerwcowy numer poświęcamy kapitałowi ludzkiemu. Ten kapitał jest i będzie coraz ważniejszy oraz decyduje o rozwoju przedsiębiorstw i nie tylko. Pokolenie Z, czyli osoby urodzone po 1996 r., aktualnie jest odmieniane przez wszystkie przypadki. Często są to opinie negatywne, uważane jest ono za pokolenie ,,rozszczeniowców”, z którym się nie da pracować. Czy aby na pewno tak jest? Czy to tylko opinia starszych? Jak daleko sięgam pamięcią, podobne wypowiedzi słyszałem już gdzieś w zamierzchłych czasach, kiedy byłem taką ,,młodszą młodzieżą”. I przyznaję – czasami też sam się łapię na takim narzekaniu.
arrow_forward_ios
O TYM SIĘ MÓWI
Jak doprowadzić projekt do końca?
5 pytań do… Tomasza Wrzesiewskiego, Prezesa Zarządu Art Strategy Group
arrow_forward_ios
BUDŻETOWANIE
Wsparcie procesu budżetowania i prognozowania finansowego danymi z obowiązujących umów i zamówień.Jak wykorzystać dane z systemu?
Budżetowanie i prognozowanie finansowe jest jednym z kluczowych procesów w przedsiębiorstwach, który angażuje wszystkie szczeble organizacji i dotyka wszystkich obszarów działalności przedsiębiorstwa. Proces budżetowania wiąże się z przygotowaniem planów strategicznych (najczęściej kilkuletnich) i operacyjnych, obejmujących swoim zakresem okres do jednego roku. W celu sprawnego przeprowadzenia procesu budżetowania oraz prognozowania finansowego niezbędne jest ,,odpowiednie umocowanie” całego przedsięwzięcia w wewnętrznych regulacjach wraz z określeniem zadań, odpowiedzialności i terminów. Koordynacja procesu budżetowania i prognozowania finansowego jest powierzona najczęściej dyrektorowi finansowemu lub dyrektorowi controllingu, w zależności od funkcjonującej struktury organizacyjnej w przedsiębiorstwie.
arrow_forward_ios
CONTROLLING I RACHUNKOWOŚĆ ZARZĄDCZA
Zastosowanie modelu finansowego w zarządzaniu przedsiębiorstwem
Zarządzanie przedsiębiorstwem to w dużym stopniu umiejętność przewidywania tego, co się wydarzy w przyszłości. Podejmowane każdego dnia decyzje mają często średnio- lub długoterminowy wpływ na wyniki finansowe i wartość prowadzonego biznesu. Jednym z narzędzi wspierających codzienną pracę menedżerów jest jego model finansowy. Może on być również wykorzystywany okazjonalnie, najczęściej wówczas, gdy trwa proces poszukiwania inwestora i istnieje potrzeba weryfikacji wartości przedsiębiorstwa, planowana jest realizacja projektu inwestycyjnego i konieczne jest dokonanie oceny jego opłacalności lub gdy przedsiębiorstwo przygotowuje się do realizacji dużego zamówienia i w cenie ofertowej planuje dodatkowe koszty finansowania wynikające z zapotrzebowania na kapitał obrotowy.
arrow_forward_ios
ZARZĄDZANIE
Dobre praktyki centrów outsourcingowych
Centra outsourcingowe wiedzą z własnego doświadczenia, jak ważne jest dobrze zaplanowane i wykonane przeniesienie funkcji i zadań pionu finansowo-księgowego. Wiedza ta bierze się z doświadczeń, gdy zbyt często rozpoczynano przedsięwzięcie, w którym błędy zostały popełnione już we wstępnej fazie projektowania rozwiązania. Troska o najsprawniejsze wykonanie przejętego od zleceniodawcy zadania wymaga od centrum outsourcingowego dużego wysiłku, aby doprowadzić do normalności warunki współpracy. Wysiłek ten przejawia się w serii intensywnych dyskusji i negocjacji podczas zawierania kontraktu. Mają one na celu uzyskanie przez centrum outsourcingowe pewności, że wszystko jest przez zleceniodawcę jak najlepiej zaplanowane i przygotowane.
arrow_forward_ios
ZARZĄDZNIE PROJEKTEM
Rola i zadania zespołu zarządzania kontraktami
Zarządzanie kontraktami jest sztuką i nauką zarządzania oczekiwaniami. Tim Cummins, prezes IACCM1 Kontrakty ustanawiają nasze relacje z klientami, dostawcami, partnerami i pracownikami, definiując nasze prawa, obowiązki i oczekiwania. Mogą także generować równie dużo zagrożeń, jak i możliwości. Jak zatem dobrze i efektywnie zarządzać kontraktami? Jak się upewnić, że otrzymujemy maksimum z każdego zawieranego przez nas kontraktu? Celem rozważań jest zaprezentowanie, w jaki sposób zespół zarządzania kontraktami (ZZK) może się stać czynnikiem sukcesu lub niepowodzenia w naszej organizacji lub projekcie.
arrow_forward_ios
KAPITAŁ LUDZKI
Skuteczna współpraca z pokoleniem Z
Oto świat, w jakim żyjemy. Żeby skutecznie współpracować z pokoleniem Z (czyli osobami urodzonymi po 1996 r.), najpierw trzeba spojrzeć na rynek pracy...
arrow_forward_ios
Zarządzanie zespołem: satysfakcja czy frustracja?
Doświadczeni menedżerowie awansują, zmieniają pracę lub odchodzą na emeryturę. To szansa awansu dla świetnych specjalistów. Uruchamia się satysfakcja ...
arrow_forward_ios
Czy HR może pomóc w audycie jakości?
Jedną z istotnych barier funkcjonowania systemów zarządzania jakością (SZJ) są nieporozumienia na linii audytor – personel. U ich podłoża leży błędna percepcja celu audytu oraz utożsamianie audytu z kontrolą, której niemal zawsze towarzyszą emocje, utrudniające obiektywny ogląd zasadności „sprawdzianu”. Audytor wewnętrzny – choć ma „pracować na procedurach i z procedurami” – nie może liczyć na to, że uniknie interakcji społecznych i towarzyszących im kontekstów. Nie powinien oczekiwać, że z racji nadanych mu uprawnień będzie płynnie zarządzał procesem audytu, w tym jedynie inicjował zaplanowane interakcje, a nie będzie musiał reagować na aktywność audytowanych pracowników.
arrow_forward_ios
Standard kompetencji menedżerskich
Gdyby należało wymienić jedną rzecz, która wyróżnia profesjonalnych menedżerów, byłaby to przewidywalność zachowań w zmieniających się sytuacjach, z uwzględnieniem różnorodności w odniesieniu do ludzi. Można to porównać do sytuacji, kiedy wyjeżdżamy samochodem na drogę publiczną. Każdy jedzie w innym celu, innym samochodem, w innym kolorze, słucha innej muzyki, ale każdy rozsądny kierowca, który myśli o swoim i innych bezpieczeństwie, przestrzega ustawionych oznaczeń drogowych w identyczny sposób. Na czerwonym się zatrzymujemy, na zielonym ruszamy. I w ten sposób, przestrzegając standardu w ruchu drogowym, docieramy do celu. A kiedy tylko jeden kierowca nie przestrzega standardów, naraża siebie i innych na niepotrzebne niebezpieczeństwo. I jest to tylko kwestią czasu, kiedy dojdzie do wypadku z różnymi konsekwencjami.
arrow_forward_ios
Narzędzia IT w monitorowaniu i planowaniu HR
Controlling personalny staje się w ostatnich latach coraz ważniejszym punktem na liście priorytetów zarządczych. Budżetowanie, prognozowanie, monitorowanie i analiza wskaźników takich jak zatrudnienie, koszty osobowe czy rotacje bardzo często są wiodącymi obszarami zarządzania efektywnością przedsiębiorstwa. W wielu branżach wynagrodzenia wraz z narzutami, w tym ZUS, przekraczają 50% łącznych kosztów operacyjnych działalności przedsiębiorstwa, a kompetencje, doświadczenie i zaangażowanie personelu w istotny sposób determinują efektywność podstawowych procesów biznesowych.
arrow_forward_ios
WSPARCIE TECHNOLOGICZNE
Strategiczny wybór systemu ERP
W dobie cyfrowej transformacji dynamiczne zmiany środowiska biznesowego zmuszają przedsiębiorstwa do ciągłego adaptowania się do nowych technologii. T...
arrow_forward_ios
Opanować AI. Jak zbliżyć się do zrozumienia AI i jak samodzielnie zrealizować pierwsze wdrożenie w dziale finansowym
Na ostatniej konferencji „Azymut dla CFO”1 zorganizowanej przez KDF „Dialog” jeden z prelegentów wskazał, że należy przestać traktować sztuczną inteli...
arrow_forward_ios
NA WARSZTACIE
Kalkulacja rentowności kampanii marketingowej
Sukces przedsiębiorstwa zależy od wielu czynników, w tym od efektywności działań marketingowych. To one budują świadomość marki, zwiększają rozpoznawa...
arrow_forward_ios
Ryzyka związane z analizą zatrudnienia pracowników w przedsiębiorstwie
Badanie kondycji finansowej przedsiębiorstwa nie powinno się opierać wyłącznie na analizie wskaźników płynności, rentowności, sprawności czy zadłużeni...
arrow_forward_ios
PRZY KAWIE
Prawda i zaufanie w czasach sztucznej inteligencji
Czy produkty sztucznej inteligencji są prawdziwe? Nie chodzi o to, czy są słuszne, poprawne, czy jakie mają intencje, jak oddziałują. To jesteśmy w stanie analizować, udzielić odpowiedzi. W jakich okolicznościach możemy im ufać, to kolejne pytanie. Czy w zależności od tego, jak powstały, czy od tego, jaki jest ich cel, czy od tego, czy ujawniają swoje pochodzenie? Czy w ogóle chodzi o technologię? Czy więc jest jakaś nowość w podejściu do prawdy i do zaufania do informacji, których sami nie możemy sprawdzić?
arrow_forward_ios