Wskaźniki makroekonomiczne przy ocenie atrakcyjności eksportowych rynków zbytu. Przykład Republiki Czeskiej i Polski – dane za 2015 rok
Jedną z istotnych aktywności – mającą na celu wzrost sprzedaży przedsiębiorstwa – jest zdobywanie nowych zagranicznych rynków zbytu. Uzasadnieniem wyboru takiej strategii rozwoju jest przekonanie, że zagraniczne rynki zbytu pozwalają na duży wzrost sprzedaży w porównaniu z rynkiem krajowym. Na rynku krajowym dany produkt i firma często mają bowiem ustabilizowaną pozycję. Daje to niewielkie możliwości wzrostu sprzedaży, nawet przy znacznych nakładach na promocję. Przeciwna sytuacja występuje natomiast, gdy sprzedaż dokonywana jest na nowym, zagranicznym rynku zbytu. Produkty danej firmy, ze względu na ich nieznajomość i oryginalność, mogą cieszyć się zainteresowaniem nabywców.
Działania, których celem jest rozpoznanie i ekspansja na nowe, zagraniczne rynki zbytu, trzeba uznać za niezwykle istotne. Wpisują się one w wiele klasycznych modeli strategicznych, takich jak chociażby macierz Ansoffa.
Potencjalny zakres analizy zagranicznego rynku sprzedaży
Rozpoznanie i...