Wielowymiarowa ocena projektów inwestycyjnych Jak połączyć perspektywę finansową i niefinansową, aby dobrze alokować zasoby?
Rozpoczynając niniejszy artykuł, postawię tezę, która dla finansistów powinna nosić znamiona dogmatu – otóż ocena projektów inwestycyjnych jest ważna. Jej ważność wynika z prostego faktu, że ważne są środki inwestowane przez biznes. Ważność tych z kolei bierze się stąd, że jako zasób mają istotną cechę – są ograniczone. Oznacza to w praktyce, że mając do dyspozycji pewną sumę środków przeznaczonych na inwestycje, biznes musi podjąć następujące decyzje: czy inwestować, kiedy inwestować i wreszcie – w co inwestować, mając na względzie wiele alternatywnych możliwości alokowania środków. Dobra ocena projektów inwestycyjnych pozwala odpowiedzieć na te pytania, ale także (co wcale nie jest takie oczywiste), wyznaczyć pewne standardy, do których w trakcie lub po zakończeniu projektu można się odnieść.
Gdy mówimy o ocenie projektów inwestycyjnych, zazwyczaj pojawiają się nam w głowach kwestie związane z okresem zwrotu, a jeśli organizacja jest bardziej zaawansowana – metodą zdyskontowanych przepływów pieniężnych – DCF, a także oceną wskaźników finansowych. W mojej pracy controllera przekonałem...