Home Page
Library
News
Subscription
About Us
search
search
account_circle
Log In
Reading e-edition Controlling i zarządzanie
Price: 54,00 zł
Buy
close
close
shopping_cart
1. Product Selection
account_circle
2. Log In
thumb_up
3. Order Confirmation
credit_card
4. Payment
Single Release
Controlling i zarządzanie
Price:
54,00 PLN
Subscription
Back
Next
1360px
Table of Contents
O TYM SIĘ MÓWI
Kiedy czas wiać?
Pięć pytań do… Agnieszki M. Staroń, executive coacha, autorki bloga https://przyjaznycoaching.pl/, coacha w Klubie Dyrektorów Finansowych „Dialog”
arrow_forward_ios
Co firmy windykacyjne mogą, a czego nie?
Inflacja, drożyzna, wzrost stóp procentowych. Niepewna sytuacja gospodarcza coraz mocniej dotyka konsumentów – zwłaszcza tych mających zadłużenie. Gdy...
arrow_forward_ios
W jakim kierunku będzie podążał rynek budowlany w 2022 roku?
Zmuszeni do spędzania więcej czasu w czterech ścianach zaczęliśmy przywiązywać większą wagę do tego, czy nasze domy spełniają wszelkie wymagania pod względem funkcjonalności, energooszczędności oraz ekologii. Jak zmieniła się świadomość projektantów i inwestorów w zakresie zrównoważonego budownictwa? Czy obecne zagrożenia, z którymi mierzy się branża, pociągną za sobą zmiany w kierunku, w którym podąża rynek budowlany w 2022 r.?
arrow_forward_ios
Śląsk, Mazowsze i Pomorze otwierają ranking nierzetelnych firm
Już po raz czwarty Rzetelna Firma, w oparciu o dane Krajowego Rejestru Długów, przeanalizowała solidność i uczciwość polskich przedsiębiorców. W ubiegłym roku najwyższym wskaźnikiem rzetelności szczyciły się firmy z Podkarpacia i Podlasia. Dziś nadal są na podium, ale samodzielnym liderem zostali jednak przedsiębiorcy z województwa podlaskiego. Pierwszą trójkę uzupełnia Opolszczyzna. Najgorszą ocenę w rankingu mają firmy ze Śląska i Mazowsza.
arrow_forward_ios
WYMIANA DOŚWIADCZEŃ
Wizualizacja rachunków marż
W niniejszym artykule opisuję zasady prezentowania marż w zrozumiały i prosty sposób. Proponując poniższe wizualizacje zachęcam do konsekwentnego stos...
arrow_forward_ios
Wyzwania w sprawozdawczości finansowej
Obecnie w większości spółek toczą się procesy sprawozdawcze. Sprawozdanie finansowe powinno być sporządzone nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia...
arrow_forward_ios
CONTROLLING I RACHUNKOWOŚĆ ZARZĄDCZA
Sprawozdanie z działalności przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego na potrzeby jego zarządzania operacyjnego
Rosnąca turbulencja otoczenia przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych wymaga zmiany zawartości raportów dotyczących ich działalności. Do tych turb...
arrow_forward_ios
Controlling kryzysowy…Strategiczna odpowiedzialność finansów jako partnera biznesowego w przygotowaniu organizacji na kryzys
Mimo że pandemia COVID-19 jeszcze się nie zakończyła i trudno określić, kiedy to nastąpi, już można powiedzieć, że po okresie, kiedy była szokującym z...
arrow_forward_ios
OPTYMALIZACJA KOSZTÓW
Zaawansowane metody rozliczania kosztów transportu – rozliczanie kosztów zasobów wspomagających
Jak identyfikować szczegółowe miejsca powstawania kosztów dla floty samochodowej oraz jakie są metody rozliczania tych kosztów? Na ten praktyczny aspekt w szczególności zwrócimy uwagę w tym artykule. Nie od dziś wiadomo, że dział transportu może składać się z wielu różnych zasobów. Koszty każdego z nich są na tyle wysokie, że mają one status odrębnych miejsc powstawania kosztów (MPK). Utworzenie wielu MPK wynika z wpływu ich rozliczenia na koszty innych obiektów kalkulacji. Przykładem takich miejsc powstawania kosztów mogą być: pojazdy ciężarowe, pojazdy dostawcze, pojazdy osobowe, garaże, parking, warsztat, kierowcy, administracja działu.
arrow_forward_ios
PLANOWANIE DZIAŁALNOŚCI
Start czy falstart? Jak planować skutecznie, czyli harmonogramowanie w praktyce
Istotnym elementem fazy planowania projektu powinno być stworzenie dobrze przemyślanego harmonogramu projektu. Wynika to z wymogów organizacyjnych, metodyki zarządzania projektami przyjętej przez firmę czy wreszcie wewnętrznego przekonania koordynatora przedsięwzięcia, że jest to ważny etap przygotowania projektu do uruchomienia. W zdecydowanej większości przypadków w trakcie pracy z kierownikami projektów, zespołami realizującymi projekty czy w końcu z zarządami firm nie dostrzegamy, aby w tej kwestii akcenty były położone właściwie, a wartość dostarczona przez owe szczegółowe plany – dostrzeżona. Nasuwa się więc pytanie, dlaczego tak jest? Dlaczego proces, który powinien ułatwiać, a wręcz być warunkiem koniecznym skutecznego nadzoru nad postępem prac, staje się przykrym obowiązkiem, elementem do odhaczenia w liście zadań do wykonania czy elementem zabierającym cenny czas?
arrow_forward_ios
ANALIZA FINANSOWA
Model analizy finansowej w czasach zaburzeń gospodarczych...Jakie wskaźniki są szczególnie istotne w czasie pandemii?
Analiza finansowa – to takie proste, to takie standardowe… Ależ skąd! Na analizę finansową w dzisiejszych czasach (wpływ pandemii, inflacji, rozchwiania rynków energii, gazu, paliw, surowców) należy spojrzeć od nowa. Stare, standardowe, typowe spojrzenie jest już nieadekwatne do realiów. Stare spojrzenie odnosi się do gospodarki stabilnej, opartej na niskim koszcie długu, nieznającej inflacji i niebojącej się inwestowania na kredyt i w ogóle życia (także przez firmy) na kredyt. Pod takie spojrzenie pisano podręczniki ekonomii. Ale dziś funkcjonowanie według starego podejścia jest prostym przepisem na… ogłoszenie upadłości.
arrow_forward_ios
ZARZĄDZANIE
Czy Value Based Management może dostarczyć wymiernych korzyści?
Bez „zmierzenia” strategii modelami ekonomicznymi (np. EVA) może się okazać, że wdrażamy strategię zwiększającą zyski księgowe przy jednoczesnym niszczeniu wartości przedsiębiorstwa. Dlatego wielu właścicieli/akcjonariuszy ze zdziwieniem odkrywa, że zyski rosną, a wycena spada. Z przeprowadzonej przez konsultantów FIG Polska analizy spółek indeksu WIG20 warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych wynika, że aż 9 z nich (45%) niszczy wartość, tzn. kreuje badwill (negative goodwill) – według danych na dzień 26.07.2021 r.
arrow_forward_ios
ZASOBY LUDZKIE
Prokurator w czerwonym kapeluszu… czyli o modelu partnerstwa biznesowego od strony psychologii postaw
Od ponad sześciu lat specjaliści i menedżerowie w obszarze controllingu dysponują narzędziem do planowania ścieżki rozwoju. Mowa o dokumencie Model kompetencji controllera pod redakcją International Group of Controlling (ostatnia wersja pochodzi z 2016 r.). Aby jednak uważnie przestudiować 238 stron szczegółowych wytycznych, trzeba mieć silną motywację i dużo gotowości do autorefleksji.
arrow_forward_ios
WSPARCIE TECHNOLOGICZNE
Co to znaczy dane odpowiednio zadbane?
Na jednym z wrocławskich spotkań Klubu Dyrektorów Finansowych „Dialog” Piotr Słomianny, CFO w MPWiK, powiedział: „Dzisiaj to analityk – człowiek, który rozumie mowę danych – jest liderem zmian w organizacji, powinien zatem być w każdym jej dziale. Dzięki analizie danych potrafi przewidzieć zdarzenia. Menedżerowie mogą im wtedy zapobiegać lub korzystnie wykorzystywać. Są do nich przygotowani”. Uzyskał powszechny aplauz uczestników spotkania.
arrow_forward_ios
PRZY KAWIE
Tykające bomby w firmach – takich pracowników musisz się natychmiast pozbyć
Słyszałeś kiedyś o teorii truskawkowego pola? Powstała ona podczas prowadzenia projektów dla firm, które – jak się okazało – na początku z niewiadomych przyczyn utknęły z rozwojem w miejscu.
arrow_forward_ios