Home Page
Library
News
Subscription
About Us
search
search
account_circle
Log In
Reading e-edition Controlling i zarządzanie
Price: 47,99 zł
Buy
close
close
shopping_cart
1. Product Selection
account_circle
2. Log In
thumb_up
3. Order Confirmation
credit_card
4. Payment
Single Release
Controlling i zarządzanie
Price:
47,99 PLN
Subscription
Back
Next
1360px
Table of Contents
O TYM SIĘ MÓWI
Dyrektor Finansowy Roku – ponownie kobiety górą!
Pięć pytań do… Katarzyny Ostap-Tomann, Członkini Zarządu ds. Finansowych Cyfrowy Polsat, zwyciężczyni Konkursu Dyrektor Finansowy Roku w kategorii duż...
arrow_forward_ios
7 rzeczy, które warto wiedzieć o światowym handlu w 2019 r.
1. W 2019 r. dynamika wymiany handlowej lekko spowolni do +3,6% w 2019 r. (z +3,8% w 2018 r.), analogicznie do stopnia spowolnienia dynamiki globalneg...
arrow_forward_ios
WYMIANA DOŚWIADCZEŃ
Projekty – zmora controllingu? Obszary funkcjonalności systemów IT do zarządzania projektami i portfelem projektów
Jednym z wyzwań controllingu jest od lat zapewnienie rzetelnej i bieżącej informacji o stanie finansów przedsiębiorstwa. Dotyczy to zarówno aktualnych danych np. o płynności, jak i prognozowanych wyników na koniec roku. Konieczność zaplanowania kosztów i przychodów firmy (często z rocznym wyprzedzeniem), a później bieżącego reagowania na wszystkie zmiany powoduje, że firmy niemające właściwie wdrożonego systemu ERP nie poradziłyby sobie z zapewnieniem należytych danych do procesów decyzyjnych. Niestety, rzeczywistość ta staje się jeszcze bardziej złożona ze względu na rosnącą liczbę projektów w każdej organizacji.
arrow_forward_ios
ZARZĄDZANIE
Strategia kluczem do sukcesu – rola zewnętrznego eksperta przy jej tworzeniu Współtworzenie strategii przez interim managera. Jak to może wyglądać w praktyce?
Strategia biznesowa stanowi kluczowy element zarządzania każdą firmą. Definiuje długoterminowy kierunek rozwoju organizacji, jej cele strategiczne ora...
arrow_forward_ios
Realizujemy strategię! Skąd to wiemy? Jak właściwie oceniać poziom realizacji celów strategicznych organizacji?
Formułując strategię – a w niej identyfikując cele strategiczne – kadra menedżerska koncentruje się na aspektach merytorycznych. Zarząd interesuje w s...
arrow_forward_ios
Poprawa skuteczności systemów zarządzania dokonaniami
Zdaniem praktyków biznesu, mimo że systemy zarządzania dokonaniami cieszą się ogromną popularnością, nie funkcjonują w pełni efektywnie. W tym artykule prezentujemy kilka praktycznych uwag mających na celu poprawę wspomnianej efektywności. W szczególności wskazujemy na przydatność nadania rang wskaźnikom, ich aktualizacji oraz na zalety wynikające z posługiwania się specyfikacją dotyczącą poszczególnych wskaźników.
arrow_forward_ios
Pomiar dokonań w ramach promocji produktu
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z potrzebą stałego monitorowania kondycji finansowej przedsiębiorstwa, zdolności produkcyjnych oraz satysfakcji klientów. Satysfakcja klientów, którzy są czołowymi interesariuszami przedsiębiorstw, nie ogranicza się wyłącznie do doraźnego ich zadowolenia. To również przewidywanie przyszłości i badanie potrzeb klientów, by móc je zaspokoić najszybciej, jak to możliwe. Wiąże się to z potrzebą ciągłych badań opinii klientów, monitorowaniem ich potrzeb i nadążaniem za zmianami tych potrzeb, wywoływanymi przez stale zmieniające się uwarunkowania społeczne. Do takich elementów można zaliczyć modę na produkty, zmianę sposobu życia (w tym np. nowe diety, sposób przygotowania potraw, zwiększanie świadomości ekologicznej). Wymaga to od przedsiębiorstw ciągłego odnajdywania nowych dróg rozwoju: promocji nowych produktów i/lub rozwiązań technologicznych (szczególnie w przypadku świadczenia usług).
arrow_forward_ios
CONTROLLING I RACHUNKOWOŚĆ ZARZĄDCZA
Rachunek kosztów działań w przedsiębiorstwie usługowo-handlowym
Najważniejszym zadaniem stojącym przed przedsiębiorstwami i osobami nimi kierującymi jest właściwe wykorzystanie zasobów finansowych, rzeczowych, ludzkich i innych. W trakcie dążenia do osiągnięciu tego celu podstawowego znaczenia nabiera prawidłowe i efektywne spożytkowanie posiadanych informacji. Właściwe dane i informacje są bowiem jednym z kluczowych czynników decydujących o osiągnięciu (lub nie) założonych celów. Rachunek kosztów jako element rachunkowości finansowej i zarządczej to jeden z filarów wiarygodnej informacji. Jednocześnie główny cel prawidłowo skonstruowanego i prowadzonego rachunku kosztów pokrywa się z podstawowym celem większości przedsiębiorstw, czyli maksymalizacją zysków właścicieli. Maksymalizacja możliwa jest m.in. dzięki ograniczaniu ponoszonych kosztów zarówno poprzez podnoszenie skuteczności realizowanych procesów gospodarczych, jak i zwiększanie efektywności wykorzystania zasobów. Oba te działania powinny być wspierane przez szczegółowe i wiarygodne informacje pochodzące właśnie z rachunku kosztów.
arrow_forward_ios
RACHUNKOWOŚĆ I SPRAWOZDAWCZOŚĆ FINANSOWA
Nowe oblicze sprawozdań finansowych
Rewolucja w zakresie sprawozdań finansowych formalnie została zapoczątkowana 15 marca 2018 r., gdy zaczęła obowiązywać ustawa z 26 stycznia 2018 r. o ...
arrow_forward_ios
Aktywa i pasywa wyrażone w walutach obcych – ujęcie podatkowe
Polscy przedsiębiorcy, kooperując z podmiotami zagranicznymi, zobowiązani są do przestrzegania zasad dotyczących właściwej wyceny aktywów i pasywów wy...
arrow_forward_ios
RAPORTOWANIE
Kiedy tabela, a kiedy wykres?
Gdy rozmawiam o raportowaniu, spotykam się z opiniami, że są dwie grupy zwolenników – jedni wolą tabele, a inni wykresy. Czy faktycznie wybór między tabelą a wykresem zależy od gustu, od indywidualnych cech i kompetencji? Czy są to metody raportowania w pełni zastępowalne? W niniejszym opracowaniu wyjaśniam różnice w stosowaniu tabel i wykresów w prezentacjach i raportach zarządczych.
arrow_forward_ios
PLANOWANIE DZIAŁALNOŚCI
Być ponad budżetem, czyli koncepcja beyond budgeting
Przełom roku jest w każdym przedsiębiorstwie okresem, w którym podsumowujemy swoje osiągnięcia, tworzymy nowe plany i wytyczamy cele na kolejny okres. Odzwierciedleniem tych działań są między innymi utworzone budżety. Tworzymy je najczęściej jako sumę budżetów jednostek organizacyjnych, których przedstawiciele są odpowiedzialni za ich wykonanie. Coraz częściej można jednak zauważyć, że budżetowanie – zamiast pełnić funkcję skutecznego narzędzia wspomagającego zarządzanie – hamuje efektywność organizacji i osłabia jej elastyczność. Warto więc zastanowić się nad przyczynami takiego stanu rzeczy i działaniami, jakie możemy podjąć, by budżet wspierał nasz rozwój, zamiast go ograniczać.
arrow_forward_ios
ZASOBY LUDZKIE
Zestresowany pracownik, niespełniony przywódca i nieszczęśliwy zespół, czyli trujący klimat organizacji
Większość praktyk zarządzania, z których korzystamy dzisiaj, jest nadal zakorzeniona w starym wzorcu „zarządzaj i kontroluj”. Nic więc dziwnego, że Polacy są najbardziej zestresowanym narodem w Europie1. Jakie błędy najczęściej popełnia kadra menedżerska? Kim jest niespełniony przywódca i czy naprawdę „taki mamy klimat”?
arrow_forward_ios
WSPARCIE TECHNOLOGICZNE
Co to takiego jest ta chmura?
W życiu codziennym, w telewizji i prasie coraz częściej mówi się o chmurze, rozwiązaniach chmurowych czy rozwiązaniach opartych na chmurze. Czasem pada też określenie chmury obliczeniowej. Ale co to takiego? Czy to jest po prostu outsourcing serwerów? A może outsourcing jakichś aplikacji? Jakie są zalety takich rozwiązań i czy to właściwie ma przyszłość? W niniejszym artykule postaram się odpowiedzieć na te pytania oraz przedstawić najbardziej popularne usługi polecane przez dostawców rozwiązań chmurowych. Ale zacznijmy od początku…
arrow_forward_ios
PRZY KAWIE
Polonia dla Polonii. Marketing etniczny
Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” podaje, że poza terytorium naszego kraju mieszka – szacunkowo – do 21 milionów Polaków i osób pochodzenia polskiego. Nasi rodacy napędzają gospodarki państw, w których mieszkają, a jednak gros z nich poszukuje polskich usług i produktów oraz takowe oferuje. Znajomość czynników demograficznych i psychologiczny portret Polaków za granicą to klucze do stworzenia przez przedsiębiorców udanej strategii marketingowej.
arrow_forward_ios