Budżetowanie 2.0 – jak sprawić, by przygotowanie budżetu nie męczyło

Gdy w produkcie, usłudze lub technologii pojawia się jakaś istotna innowacja – dostawca często podkreśla jej znaczenia, wprowadzając nowy kolejny numer. Miłośnicy Vokswagena Golfa mogą obecnie cieszyć się już VIII generacją tego modelu… Controlling również ewoluuje, a postępująca digitalizacja procesów raportowania, analizy danych i budżetowania dostarcza dziesiątek dostarczających wartość dodaną innowacji. Dziś skupimy uwagę wyłącznie na budżetowaniu oraz możliwościach symulacji i analiz w odniesieniu do budżetów Bottom-Up jako istotną innowację w „klasycznym” procesie planowania oddolnego.

Użyte w tytule „Budżetowanie 2.0” jest swego rodzaju konstrukcją teoretyczną. Trudno wyznaczyć granicę, od której zaczyna się zmiana. Co więcej percepcja korzyści jest silnie uzależniona od specyfiki organizacji – złożoności, skali i praktyki procesu budżetowego. W większości przypadków katalizatorem zmian jest wykorzystanie technologii IT. To ona może „robić różnicę”. Różnicę, która zostanie dostrzeżona nie tylko przez controlling, ale również pozostałą cześć organizacji.

Mariusz Sumiński z FlexiSolutions w artykule pt. Budżetowanie 2.0 – jak sprawić, by przygotowanie budżetu nie męczyło pisze jak przygotować się do sporządzenia budżetu z wykorzystaniem narzędzi IT. Artykuł ukazał się w najnowszym wydaniu magazynu „Controlling i Zarządzanie” nr 5 (49)/2022.

Zapraszamy do ciekawej lektury artykułu.

Przeczytaj też:

Wyzwania dla doskonalenia controllingu w przedsiębiorstwach, „Controlling i Zarządzanie” nr 1 (45)/2022 

Controlling w firmach projektowych, „Controlling i Zarządzanie” nr 3 (47)/2022

Sprawdź również jakie czekają na Ciebie najbliższe wydarzenia w świecie finansów w naszych aktualnościach 

Zapraszamy również do Strefy Wolnego Dostępu, a w niej umożliwiamy bezpłatny dostęp do:

• wywiadów, 

• O tym się mówi,

• Wieści z rynku.

Autorzy dzielą się swoimi doświadczeniami z których warto skorzystać. 

Zapraszamy do ciekawej i inspirującej lektury!

Zapraszamy do lektury najnowszego magazynu „Controlling i Zarządzanie”.

Nie zapomnij o dostępie do profesjonalnej bazy wiedzy i praktycznych narzędzi niezbędnych w zarządzaniu przedsiębiorstwem! 

https://controllingzarzadzanie.embuk.eu/prenumerata 

News