Czy obecna struktura jest odpowiednia dla naszej organizacji?

Niezrównany ksiądz Benedykt Chmielowski przeszedł do historii jako autor pierwszej polskiej encyklopedii Nowe Ateny albo Akademia wszelkiej scjencji pełna, na różne tytuły jak na classes podzielona, mądrym dla memoryału, idiotom dla nauki, politykom dla praktyki, melancholikom dla rozrywki erygowana, w której pod hasłem „koń” zawarł słynne wyjaśnienie: koń jaki jest, każdy widzi. To samo można powiedzieć o strukturach organizacyjnych – każdy widzi, jakie są, ale nie każdy zadaje sobie pytanie: Czy obecna struktura jest odpowiednia dla naszej organizacji?

Projektowanie struktury jest jednym z przyjemniejszych doświadczeń doradcy biznesowego, ale też zarazem jednym z najtrudniejszych w sensie emocjonalnym. Na szali są bowiem ludzkie nadzieje, ambicje, wpływy, zasługi i przekonania o własnej wyjątkowości i niezastępowalności – czyli wszystko to, co nie powinno mieć znaczenia w doborze struktury – ale na ogół ma, i to wielkie! Liderzy, którzy ulegają tego typu naciskom i oczekiwaniom wyznają – świadomie lub nie – zasadę projektowania struktury pod ludzi. Jakie są tego konsekwencje?

Sławomir J. Chmiel w artykule pt. Projektowanie struktury organizacyjnej odpowie na to pytanie. Artykuł ukazał się w najnowszym wydaniu magazynu „Controlling i Zarządzanie” nr 5(49)/2022.

Przeczytaj też Zarządzanie z pozycji zarządu „Controlling i Zarządzanie” nr 4(48)/2022

Sprawdź również jakie czekają na Ciebie najbliższe wydarzenia w świecie finansów w naszych aktualnościach 

Zapraszamy do lektury najnowszego magazynuControlling i Zarządzanie”

Zapraszamy również do Strefy Wolnego Dostępu, a w niej umożliwiamy bezpłatny dostęp do:

• wywiadów, 

• O tym się mówi,

• Wieści z rynku.

Autorzy dzielą się swoimi doświadczeniami z których warto skorzystać. 

Zapraszamy do ciekawej i inspirującej lektury!

Nie zapomnij o dostępie do profesjonalnej bazy wiedzy i praktycznych narzędzi niezbędnych w zarządzaniu przedsiębiorstwem! 

https://controllingzarzadzanie.embuk.eu/prenumerata 

News