Storytelling oparty na danych – narzędzie pracy controllera (warsztat)

Jak zbudować opowieść?

W mojej ocenie, zgodnie z regułą ABC, 80% sukcesu opowieści zależy od prawidłowego zdefiniowania i zaadresowania kontekstu. Za pozostałe 20% odpowiada narracja, logika tejże opowieści i wreszcie wizualizacje. Prawidłowo zdefiniowany kontekst odpowiada precyzyjnie na 3 zasadnicze pytania:

Kto?

- Kto będzie odbiorcą opowieści? Czy będą to tzw. high level executives, czy analitycy działu finansowego, czy menedżerowie działu sprzedaży? Im precyzyjniej określone audytorium, tym większa szansa na przygotowanie skutecznej komunikacji.

- Relacja autora z audytorium: czy odbiorcy opowieści są na takim samym poziomie w hierarchii, czy jest to np. zarząd przedsiębiorstwa, kluczowi kontrahenci?

Co?

- Temat: co chcemy przekazać lub czego oczekujemy od publiczności, kiedy już wysłucha i zrozumie nasz przekaz (np. jaką decyzję ma podjąć)?

- Metoda: w jaki sposób chcemy komunikować się z audytorium? Czy wystąpi między nami bezpośrednia interakcja, czy wykorzystamy tylko środki elektronicznego przekazu, czy całość komunikacji oprze się np. o e-mail lub / oraz inne narzędzia?

- Ton: w jaki sposób chcemy, aby nasz komunikat był traktowany? Na przykład, nie stosujemy zwykle formy lekkiej, żartobliwej dla zagadnień o charakterze strategicznym lub komunikując zagrożenia.

Jak?

- Dane i narzędzia: na tym etapie przechodzimy już do kuchni, czyli zastanawiamy się, jakie dane chcemy wykorzystać, jak je zdobyć i przy pomocy jakich technik będziemy je analizować?

Na te pytania odpowiada Michał Szudejko Dyrektor finansowy TVN Grupa Discovery w artykule pt. Storytelling oparty na danych – narzędzie pracy controllera (warsztat). Artykuł ukazał się w najnowszym wydaniu magazynu „Controlling i Zarządzanie” nr 5(49)/2022.

Zapraszamy do ciekawej lektury artykułu.

Przeczytaj też:

Storytelling oparty na danych – narzędzie pracy controllera, „Controlling i Zarządzanie” nr 4(48)/2022

Budżet strategiczny w przedsiębiorstwie, „Controlling i Zarządzanie” nr 3(47)/ 2022

Michał Szudejko wygłosi referat pt. Inwestycja w nowe możliwości cyfrowe, technologie i narzędzia: jak uniknąć marnowania czasu, energii i pieniędzy na nieefektywne wdrożenia? podczas FORUM DYREKTOR FINANSOWY 2023, które odbędzie się w Warszawie w dniach 6-7.10.2022 r. 

Podczas Forum Dyrektor Finansowy Roku odbędzie się Gala Konkursu CFO Roku. W Jury konkursu m.in . Iwona D. Bartczak szefowa Klubu Dyrektorów Finansowych ,,DIALOG”, Bartosz Radziszewski przewodniczący konkursu CFO Roku, Roman Kotapski wydawca pisma „Controlling i Zarządzanie”, projektant i wdrożeniowe systemów controllingowych.

Patronat medialny Forum i Konkursu CFO Roku jest redakcja magazynu „Controlling i Zarządzanie”.

Sprawdź również jakie czekają na Ciebie najbliższe wydarzenia w świecie finansów w naszych aktualnościach.

Zapraszamy również do Strefy Wolnego Dostępu, a w niej umożliwiamy bezpłatny dostęp do:

- wywiadów, 

- O tym się mówi,

- Wieści z rynku.

Autorzy dzielą się swoimi doświadczeniami z których warto skorzystać. 

Zapraszamy do ciekawej i inspirującej lektury!

Zapraszamy do lektury najnowszego magazynu „Controlling i Zarządzanie”.

Nie zapomnij o dostępie do profesjonalnej bazy wiedzy i praktycznych narzędzi niezbędnych w zarządzaniu przedsiębiorstwem! 

https://controllingzarzadzanie.embuk.eu/prenumerata 

News

2022-05-05
Controller 5.0
2021-09-28
Dr Marta Celej