Raportowanie zrównoważonego rozwoju – korzyść i obowiązek liderów

Jakie zmiany niesie ze sobą planowana Dyrektywa CSRD w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw na temat zrównoważonego rozwoju? Z punktu widzenia controllera i dyrektora finansowego, nadchodzące zmiany to zarówno czynnik ułatwiający życie, jak i wprowadzający niepokój. Ułatwienie odzwierciedli się arbitralnym narzuceniu standardów raportowania, dzięki czemu zniknie dyskomfort zastanawiania się, w jaki sposób przedstawić kwestie zrównoważonego rozwoju. Jednocześnie jednak dużymi krokami nadchodzą nowe obowiązki raportowania, a jak widać standardy i sama dyrektywa wciąż jeszcze są w fazie projektowania. Wydaje się więc, że przedstawiciele funkcji finansowej będą musieli po raz kolejny wykazać się typową dla naszej profesji cierpliwością i zdolnością do adaptacji, kwitując to starym łacińskim powiedzeniem nihil novi sub sole (nic nowego pod słońcem). Skoro już jednak jesteśmy przy języku starożytnych Rzymian, polecam „mieć oko” na postępy w pracach nad dyrektywą, bo ignorantia legis non excusat (nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem przy niestosowaniu się do niego).

Cóż kolejne biurokratyczne wyzwania już czają się na przedsiębiorców i ich pracowników, w tym controllerów i dyrektorów finansowych. Naturalnie dla dobra przedsiębiorców i społeczeństwa. O nich pisze Bartosz Gayer w artykule pt. Raportowanie zrównoważonego rozwoju – korzyść i obowiązek liderów . Jakie zmiany niesie ze sobą planowana Dyrektywa CSRD w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw na temat zrównoważonego rozwoju? Artykuł ukazał się w ostatnim wydaniu magazynu „Controlling i Zarządzanie” nr 4(48)/2022.

Zapraszamy również do strefy wolnego dostępu, a w niej umożliwiamy bezpłatny dostęp do:

• wywiadów, 

• O tym się mówi,

• Wieści z rynku.

Sukcesywnie otwieramy dostęp do treści w wymienionych działach w wydaniach archiwalnych. 

Autorzy dzielą się swoimi doświadczeniami z których warto skorzystać.

Zapraszamy do ciekawej i inspirującej lektury!

Zapraszamy do lektury najnowszego magazynu „Controlling i Zarządzanie”.

Nie zapomnij o dostępie do profesjonalnej bazy wiedzy i praktycznych narzędzi niezbędnych w zarządzaniu przedsiębiorstwem! 

https://controllingzarzadzanie.embuk.eu/prenumerata

Do 31.08.2022 r. w promocji dostęp tygodniowy do wszystkich wydań cyfrowych magazynu „Controlling i Zarządzanie” tylko za 50 zł. Skorzystaj z wakacyjnej okazji!

News