Kluczową umiejętnością w controllingu projektowym jest wypracowanie jednolitego, korporacyjnego szablonu raportowania zarządczego wszystkich kontraktów. Powtarzalność procesów budżetowania, prognozowania i monitorowania wyników projektu gwarantuje możliwość konsolidacji wyników operacyjnych na poziomie segmentów biznesowych oraz całego przedsiębiorstwa. Jednolite mechanizmy rozliczeń zarządczych – kalkulacja przychodu „wytworzonego” czy alokacja kosztów – tworzą spójne ramy dla funkcjonowania systemu controllingu w przedsiębiorstwie o charakterze organizacji projektowej. Powstają zatem pytania:
Co wyróżnia controlling projektów?
Jak ujmować przychody dotyczące projektów?
Jak alokować koszty i inne rozliczenia zarządcze?
Jak rozróżniać projekty inwestycyjne i kosztowe?
Jak wykorzystać system informatyczny w controllingu projektów?
W artykule pt. Controlling w firmach projektowych jego autor Mariusz Sumiński Dyrektor Zarządzający we FlexiSolutions, przedstawia spektrum typowych praktyk controllingu projektowego, opierając się na praktycznych przykładach przedsiębiorstw, w których wdrożono nowoczesne narzędzia zapewniające integralność raportowania wyników zarządczych i monitorowania efektywności kontraktów.
Zapraszamy do ciekawej i inspirującej lektury artykułu i najnowszego numeru magazynu „Controlling i Zarządzanie”!
Nie zapomnij o dostępie do profesjonalnej bazy wiedzy i praktycznych narzędzi niezbędnych w zarządzaniu przedsiębiorstwem!