„Controlling i Zarządzanie” nr 2(46)/2022 już dostępny!

Najnowszy numer naszego magazynu „Controlling i Zarządzanie” od dziś jest dostępny w wersji elektronicznej. To wydanie rozpoczynamy od wywiadu. Wywiad poświęcony jest toksycznym relacjom pracowniczym na poziomie kadry zarządczej, czyli Kiedy czas wiać? Swoimi spostrzeżeniami dzieli się Agnieszka M. Staroń coach w Klubie Dyrektorów Finansowych ,,Dialog”. 

Edyta Szarska z IBCS Institute, Controlling Partner nadal kontynuuje swoją misję dotyczącą wizualizacji raportów. W swoim kolejnym artykule na naszych łamach przedstawia zasady prezentowania marż w zrozumiały i prosty sposób oraz zachęca do konsekwentnego stosowania jednolitych oznaczeń. 

Problemy sprawozdawczości finansowej i zarządczej poruszane są w kolejnych artykułach na naszych łamach. 

Wyzwania w sprawozdawczości finansowej przedstawia Monika Karniewska-Mazur z IndigoAccounting. W swoim artykule porusza kluczowe kwestie związane z procesem sprawozdawczości finansowej.

Rosnąca turbulencja otoczenia przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych wymaga zmiany zawartości raportów dotyczących ich działalności. Propozycję zakresu i układu sprawozdania z działalności przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego na potrzeby jego zarządzania operacyjnego opisuje Roman Kotapski z BRZ MARINA. 

W warunkach stabilnie prowadzonego biznesu oczekujemy płynnego załatwiania spraw i spełniania przewidywalnych oczekiwań w rutynowy sposób, a nie wyszukiwania problemów. Ale wtedy nadchodzi kryzys. Gdzie jest wtedy controlling? Krzysztof Bruliński w swoim artykule pokazuje rolę i zadania działu controllingu i finansów w przygotowaniu organizacji na kryzys.

Michał Chalastra z Nord Controlling kontynuuje problemy planowania, kalkulowania i rozliczania kosztów transportu. W kolejnym artykule przedstawia zaawansowane metody rozliczania kosztów transportu.

Istotnym elementem fazy planowania projektu powinno być stworzenie dobrze przemyślanego jego harmonogramu. Jak rozłożyć akcenty, aby plan realizacji projektu się powiódł? Jak skutecznie opracować harmonogram projektu? Na te pytania odpowiadają praktycy zarządzania projektami Ewelina Adamczuk, Tomasz Wrzesiewski, Marek Dohnalik. 

Na analizę finansową w dzisiejszych czasach (wpływ pandemii, inflacji, rozchwiania rynków energii, gazu, paliw, surowców) należy spojrzeć od nowa. Ciekawą propozycję w tym zakresie przedstawia Maciej Skudlik – ekspert w zakresie finansów.

Na naszych łamach często poruszamy zagadnienia dotyczące rozwoju i pracy controllera. Paweł Błaszkiewicz z Akademii Controllingu w artykule syntetycznie omawia główne postulaty rozwoju kompetencji controllera w kierunku wdrożenia idei partnerstwa biznesowego.

Jakich pracowników musisz się natychmiast pozbyć i dlaczego jeśli chcesz, aby przedsiębiorstwo było efektywne? Krzysztof Kotapski z Miedzynarodowej Platformy Szkoleniowej odpowiada na te nurtujące pytania i przy tym prezentuje ciekawy ,,truskawkowy” przykład.

A ponadto:

• Wieści z rynku – najbliższe kongersy i konferencje, ciekawe książki, szkolenia!

• Co firmy windykacyjne mogą, a czego nie?

• W jakim kierunku będzie podążał rynek budowlany w 2022 roku?

• Śląsk, Mazowsze i Pomorze otwierają ranking nierzetelnych firm

• Czy Value Based Management może dostarczyć wymiernych korzyści?

• Co to znaczy dane odpowiednio zadbane?

Zapraszamy do ciekawej i inspirującej lektury!

Nie zapomnij o dostępie do profesjonalnej bazy wiedzy i praktycznych narzędzi niezbędnych w zarządzaniu przedsiębiorstwem! 

https://controllingzarzadzanie.embuk.eu/prenumerata 

News

2022-05-05
Controller 5.0
2021-09-28
Dr Marta Celej